Korsan seçim hazırlığı: PKK devleti için çizilen harita Rusya ve Esad’a sunuldu

ABD’nin silaha boğduğu terör örgütü PKK, Suriye’nin kuzeyinde korsan terör devleti kurmaya çalışıyor. Örgütün Suriye kolu SDG, Batı eliyle Fırat’ın doğusunda yerel seçim adı altında özerklik planları yapıyor. 30 Mayıs’ta gerçekleşeceği duyurulan seçim, 11 Haziran’a ertelendi.

Fırat’ın batısında Menbiç’ten başlayan terör haritası, Afrin ve Tel Rifat’ı da kapsıyor. Rakka-Tabka ve Deyrizor’un kuzeyinden Haseke-Kamışlı-Ayn İsa-Kobani-Çelebiye güzergahına uzanan terör haritası Cerablus sınırında son buluyor.

TALABANİ TEZGAHI

İki aşamalı devlet ilanına göre, ikinci hamle Irak’ta Talabani’nin IKYB’den ayrılarak Süleymaniye merkezli federe devlet ilan etmesi olacak. Sözde meclis üyesi seçimlerinin ardından İsrail ve Avrupalı ülkeler sembolik temsilcilikler açacak ve bu suni devletin kısmi tanıma aşamasına geçilmiş olacak. “Teröristan”ın dış ilişkiler ağı için ise, İsviçre’de bir merkez kuruldu. Batı ile bütün bağlantılar bu merkez üzerinden yürütülecek. Kaynaklar, bölünmüş-terör devletinin eş başkan sistemi ile yönetileceğini kaydetti. 2015 yılında başlayan bölme planının son aşamasında SDG yalanının devam ettirileceği ve geçiş döneminde Arap bir ismin eş başkan olarak atanacağı ifade edildi.

İPLER KANDİL’DE OLACAK

Bu arada, bütün kontrol Kandil’in elinde olacak. Terörün merkezi Kandil, bütün bu süreci ve isimleri belirleyen ana merkez konumunu sürdürecek. Terör örgütü yönetimi, gölge meclis ve mahkemelerle inisiyatifi elinde tutacak.

Ancak, Türk Silahlı Kuvvetleri’nin son dönemde bölgede yoğunlaştırdığı askeri operasyonlar sebebiyle söz konusu oluşumun sık sık ertelendi. Kanton ve Suriye Demokratik Meclisi adı ile başlayan devlet kurma planında bugüne dek ilan edilen bütün seçim takvimlerinin TSK operasyonları ile bozuldu.

PKK, RUSYA VE ESAD’I DA İKNA PEŞİNDE

Batılı 12 ülke, terör işgal hattındaki seçimler için PKK’ya tam destek sağlıyor. Batı’nın desteğini alan PKK, Rusya’nın desteğine büyük önem veriyor ve bunun için de Moskova ile sıcak temas yolları arıyor. Bu amaçla, Kamışlı’dan bir heyetin Ruslarla görüşmek için Himeymim üssüne gittiği biliniyor.

Güvenilir kaynaklardan alınan bilgilere göre, Rusya ile birlikte Esad kanadı ile de aynı merkezde bir görüşme gerçekleştirilmesi hedefleniyor. Terör temsilcilerinin burada Rus ve Esad yönetimine Batılılar tarafından çizilen haritayı onaylatmaya çalıştığı ifade edildi. Saha kaynakları PKK’nın özerklik ilanı anlamı taşıyan sözde seçimi 11 Haziran yaparken, hemen ardından 15 Haziran’da Suriye’nin seçime gidecek olmasına dikkat çekiyor. Kaynaklar, PKK ve Esad arasında gizli kapılar ardında kurulan ittifak ve pazarlığın sürdüğü bilgisini paylaşıyor.

KAYNAK: TÜRKİYE GAZETESİ / YILMAZ BİLGEN

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir